Bielenie zubov je profesionálne, v ordinácii riadené ošetrenie, kedy ošetrovaný nie je vystavený žiadnemu riziku. Bieliace systémy obsahujú veľmi účinné bieliace látky, ktoré umožňujú pacientom bezpečne a rýchlo získať belšie zuby a žiarivý úsmev.
Príčiny zmeny farby zubov
Zmeny farby zubov môžu vyvolávať jednak faktory vnútorné,
ktoré pôsobia na zubné tkanivo behom tvorby tvrdých zubných tkanív
a zubnej korunky, a jednak faktory meniace farbu
v priebehu ich funkcie, tzn. po prerezaní zubov do
ústnej dutiny.K tým prvým patria napr.zmeny vyvolané užívaním
veľkých dávok antibiotík, predovšetkým tetracyklínových, nadmerný
prísun fluoridu v potrave, úrazy a zápaly dočasných zubov
ovplyvňujúcich vývoj stálych zubov.
Faktory
ovplyvňujúce farbu zubov po prerezaní zubov do ústnej dutiny .
Zdravé, tzv.živé zuby môžu meniť svoju prirodzenú farbu následkom
úrazu, vnútorného krvácania zubnej drene, starnutím, atď. Farba
zubov sa mení s dĺžkou ich životnosti, ďalej exogénnymi
farbivami z potravy (čaj, červené víno….) a samozrejme aj
fajčením. Zmena farby zubov sa prejavuje vo veľkom percente tiež
u mŕtvych zubov a po endodontickom ošetrení.
Metódy bielenia zubov
Metódy bielenia zubov môžeme rozdeliť do 2 skupín podľa spôsobu pôsobenia bieliacích činidiel na techniky tzv.vnútorného a vonkajšieho bielenia.
Vnútornú techniku používame pri zmene farby zubu po ošetrení koreňového kanálika. Tento spôsob bielenia robíme priamo v ordinácii alebo bieliaci materiál vkladáme do zubu a pacient ho má 5-7 dní v ošetrovanom zube tzv. walking technika. Vonkajšie techniky delíme na ambulantné, domáce a ambulantno-domáce.
Vyšetrenie a potrebná spolupráca pacienta
Pred začatím bielenia zubov je potrebné, aby pacient zvládol dokonalo ústnu hygienu a mal spravené vyšetrenie dutiny ústnej, kompletnú konzervatívnu sanáciu ( chrup bez zubného kazu ) a zdravý parodont ( ďasná ).Inštruktáž o správnej hygiene, jej kontrolu, príp. kompletnú profesionálnu hygienu v ambulancii robí dentálna hygienička.Kompletná konzervačná sanácia znamená pre pacienta, že všetky zuby sú ošetrené ( bez zubného kazu ) a prípadne pripravené na ďalšie protetické ošetrenie. Bieliace techniky sa dajú veľmi dobre využiť pred protetickým ošetrením, čím umožňujú následné protetické ošetrenie spraviť vo veľmi prirodzených a svetlých odtieňoch.Treba zdôrazniť, že pôvodné „ biele“ kompozitné výplne môžu po bielení vyzerať veľmi zle ( čo sa týka farby ) a je potrebná ich výmena, najskôr 2-3 týždne po bielení. Bieliace preparáty neovplyvnia ani nezmenia farbu náhradných materiálov v ústach, tzn. nemenia farbu keramiky, či kompozitných výplňových materiálov. Metylmetakrylátové živice používané na dočasné náhrady sa môžu sfarbiť do červena. Výber pacienta na bielenie zubov robí lekár.
Najlepšie prebieha bielenie u pacientov s prirodzene žltými zubami, šedými zubami a zubami sfarbenými vekom, fajčením a pod. Sťažené je bielenie jednotlivých hnedastých, hnedooranžových a šedých škvŕn.Pacienti, ktorí majú zuby ošetrené kompozitnými výplňami musia počítať s ich preplombovaním po procese bielenia a to najskôr po 2-3 týždňoch. S protetickým ošetrením musí lekár po procedúre počkať najmenej 2 týždne pre ustálenie situácie v ústach.
Dĺžka ošetrenia
Dĺžka ošetrenia závisí od druhu použitého materiálu, prevedenia a použitej techniky ošetrenia a je veľmi individuálna. To znamená, ak sa pacient rozhodne pre tzv. domáce bielenie, jeho priebeh je 5-15 dní. Odfarbenie spôsobené potravinami alebo nápojmi sa odstráni za 10-12 dní, po liekoch sa môže predĺžiť aj niekoľkonásobne. Ambulantné bielenie prebieha v 1-3 návštevách.
Výskyt komplikácií
Bielenie zubov je dnes profesionálne riadená technika, preto každý lekár zodpovedá za ošetrenie, ktoré nie je pre zdravého človeka záťažou a prebieha bez závažných komplikácií. Prechodnou komplikáciou môže byť zvýšená citlivosť zubov, predovšetkým pri ich čistení. To je prechodné štádium a pacientovi odporúčame , aby 1-2 procedúry vynechal. Citlivosť sa vytratí a ďalej sa neobjaví. V prípade citlivosti a dráždenia ďasien je nutná kontrola nosičov vyrobených na domáce bielenie, prípadne lokálne ošetrenie ďasna a kontrola aplikácie činidla lekárom.
Poučenie pacienta
Pre úspešné bielenie je potrebné dodržiavať následné pokyny:
- dodržiavať dokonale ústnu hygienu
- dbať na časový harmonogram procedúr, či už v ambulancii alebo doma
- v prípade domácej techniky je potrebné oboznámiť pacienta s postupom a je potrebná inštruktáž zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou
- bieliaci materiál uchovávať v chladničke, hneď po ukončení bieliaceho procesu
- počas bielenia nejesť citrusové plody a nepiť džúsy- mohla by sa zvýšiť citlivosť zubov a zvýšená kyslosť slín by mohla spomaliť proces bielenia
- po skončení procedúry si čistiť zuby mäkkou zubnou kefkou a senzitívnou zubnou pastou s vysokým obsahom fluóru
- jednu hodinu po procedúre nejesť, nefajčiť a nepiť farebné nápoje
- počas celej doby bielenia sa vyhýbať farebným potravinám- červenému vínu, čiernej káve, čaju, kole, kečupu, atď., farebné tekutiny odporúčame piť cez slamku, nefajčiť, to isté platí 24 h po ambulantnom bielení
- pri najmenších problémoch kontaktovať zubného lekára
- bielenie zubov neodporúčame tehotným alebo dojčiacim ženám, pacientom s cukrovkou, s ochoreniami srdca a pacientom, ktorí majú citlivé zuby
- bieliace techniky sa neodporúčajú pacientom mladším ako 18 rokov.
Bieliace preparáty
Na bielenie zubov sa dnes používajú materiály na báze karbamid peroxidu alebo peroxidu vodíka, oba uznávané medzinárodnou zdravotníckou organizáciou.Koncentráciu preparátu a množstvo dávok indikuje zubný lekár, ktorý je zodpovedný za správne prebiehajúci proces. Proces je možné v určitých prípadoch podporiť špeciálnou bieliacou lampou, ktorá bielenie urýchľuje a skomfortňuje.
Dĺžka trvania získanej farby zubov
Dĺžka trvania získanej farby zubov veľmi súvisí so životným štýlom pacienta. Bežná doba trvania je 1-3 roky. Trvanie získanej farby ovplyvňujú diétne návyky, fajčenie, vek a ústna hygiena. Profesionálna ústna hygiena v zubnej ambulancii podporí dlhodobo trvajúci získaný výsledok.
Napriek dodržaniu všetkých správnych postupov pri bieliacom procese, i následných opatreniach po bielení zubov nedokážeme garantovať zmenu farby zubov.