Mikroskopická stomatológia je v súčasnosti moderným trendom v zubnom lekárstve a prispieva k lepšej prognóze a skvalitneniu ošetrenia. Operačný mikroskop slúži na zväčšenie a osvetlenie ošetrovaného zuba, čo umožňuje lekárovi získať detailný prehľad v operačnom poli a pracovať až s 30-násobným zväčšením. Jedná sa síce o nákladný pristroj, avšak významne zvyšuje kvalitu prace a má viaceré možnosti využitia, a to napríklad v implantológii, v mikrochirurgii, v estetickej stomatológii, pri diagnostike, ale najmä pri plnení koreňových kanálikov – v endodoncii.

Každý zub je jedinečný a rovnako aj jeho koreňové kanáliky, ktoré sú zväčša veľmi tenké – ich hrúbka sa nezriedka pohybuje len v stotinách milimetrov, niekedy bývajú tenšie ako ľudský vlas. Ich počet a tvar je navyše v každom zube jedinečný, a preto nájdenie a ošetrenie koreňového kanálika, ktorý častokrát voľným okom nemusí byť vôbec viditeľný, značne zvyšuje úspešnosť endodontického ošetrenia.

Vďaka odhaleniu voľným okom neviditeľných štruktúr sa nielen zlepšuje diagnostika a kvalita prace, ale zväčšuje sa aj spektrum možných výkonov, napr. o náročnejšie reendodontické ošetrenia.